Spořicí účet má 61 % Čechů – vyplatí se, jak získat lepší zhodnocení?

sporici-ucet-ma-61-procent-cechu

Navzdory poměrně nízkému zhodnocení peněz na spořicích účtech, je tento typ finančního produktu mezi Čechy stále oblíbený. Jak ukázal průzkum, spořicí účet má u své banky zřízeno 61 procent Čechů. Vyplatí se spořicí účty? Kde získat lepší zhodnocení?

Necelá polovina Čechů má na spořicím účtu řádově desetitisíce korun, finanční prostředky v objemu od 100 000 do 500 000 Kč pak leží na spořicím účtu 43 procentům dotazovaných. Průzkum si nechala vypracovat Expobank CZ. Probíhal v aplikaci Instant Research, kde se ho zúčastnila zhruba tisícovka respondentů.

Expobank CZ v průzkumu z přelomu října a listopadu také zjistila, že celkem 3 ze 4 dotázaných dávají přednost spořicímu účtu, který sice nabízí nižší zhodnocení, zato je však bez podmínek. Jak je známo, některé spořicí účty sice nabízejí lepší úrokovou míru, vyžadují však dodržení určitých podmínek, jako je např. výše měsíčního vkladu.

Řešilo se rovněž množství spořicích účtů používaných jednou osobou. Více než dvě třetiny respondentů mají jeden spořicí účet, 25 procent dva a 14 procent dokonce tři.

A na co Češi spoří? Čtvrtina především na vyšší výdaje v budoucnu, jako jsou domácí spotřebiče nebo dovolená. Další čtvrtina o odložených penězích uvažuje jako o finanční rezervě.

TIP: Která banka nabízí nejlepší spořicí účet? Přehledné srovnání je k dostání např. na navigatoruveru.cz

Úrokové sazby na spořicích účtech

Češi také uvedli své preference ohledně výše úrokových sazeb. Na 31 procent respondentů by si přálo na spořicích účtech roční úrokovou sazbu 2 %, téměř polovina dotázaných by za ideální považovali 3 % a vyšší roční zhodnocení. Nároky Čechů se ani tak neliší od reality, například spořicí účet Moneta momentálně nabízí zhodnocení až 2,5 %, spořicím účet od Equa Bank zase 1,5 % p.a.

Ačkoliv v reakci na nedávné kroky ČNB začaly banky zvedat úrokové míry na spořicích účtech někdy až nad dvě procenta, je tento způsob zhodnocení peněz ve srovnání s rostoucí inflací stále velmi nevýhodný.

TIP: Ke zhodnocení může výborně pomoci hmotný majetek. Investice do nemovitostí jsou stále lukrativní.

Pro srovnání se hodí uvést, že Ministerstvo financí odhaduje pro příští rok 6 % inflaci. Bankovní vklady tak bohužel i navzdory zvýšení sazeb ztrácejí na hodnotě kvůli růstu cenové hladiny.

Reagujeme na vývoj tržní situace a zvyšujeme úrokové sazby našich vkladových produktů. Klientům tím pomáháme více zhodnotit jejich úspory. Z dlouhodobého pohledu však obvykle nejlepší zhodnocení přinášejí našim klientům například dlouhodobé či pravidelné investice do podílových fondů,“ uvádí Jan Sadil z ČSOB.

Kam tedy investovat a získat lepší zhodnocení svých úspor?

sporici-ucet
Lepší než spořit je peníze investovat.

Investice s vyšším zhodnocením

Spořicí účty jsou sice bezpečným místem, kam uložit své volné finanční prostředky, podobně jako na běžném účtu však i zde peníze ztrácejí na hodnotě. I když se sice na první pohled zdá, že jde o jistou investici bez rizika ztráty, není tomu tak, protože rostoucí inflace snižuje hodnotu finančních prostředků.

Z toho důvodu se vyplatí poohlédnout se po lukrativnější investici peněz a nechat je zhodnocovat vyšší sazbou. Ve světě investic samozřejmě platí, že čím vyšší je riziko, tím vyšší je také možný zisk, ale bohužel také ztráta. Existují však takové typy investic, od kterých sice nelze čekat závratné zisky, proti inflaci však účinně bojují a návratnost je téměř jistá. Které to jsou?

Státní dluhopisy

Státní dluhopisy patří mezi nejbezpečnější investice na trhu. Kdo se obává možné ztráty svých peněz při investici, jsou pro něj státní dluhopisy tou správnou volbou. Oproti firemním dluhopisům mají ty státní jistou návratnost, i když nižší výnos. Dluhopisy emitované státem mají nevýhodu delší splatnosti, tudíž se jedná o poměrně nelikvidní investici.

Státní dluhopisy emituje český stát, odpovědnost za emisi a výplatu úroků nese ČNB. Existují dva základní druhy tzv. Dluhopisů Republiky:

  • protiinflační dluhopisy
  • dluhopisy s fixním výnosem

Oblíbeným finančním produktem jsou právě protiinflační dluhopisy, které garantují pokrytí inflace pro následujících 6 let. Lidé si je oblíbili, protože jde o velmi bezpečné zhodnocení peněz.

Nabízí se otázka, kde koupit protiinflační dluhopisy. Je tak možné provést u smluvních distributorů, jakými jsou ČSOB a Česká spořitelna, případně elektronicky prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

Investice do zlata

Zlato bylo vždy jistou investicí v časech, kdy se na finančních trzích objevovala nestabilita. Investice do drahých kovů jsou ideální pro ty, kteří chtějí investovat bezpečně a investici držet dlouhodobě, podle odborníků minimálně 7 let. Investiční zlato je prostředkem uchování hodnoty peněz a účinně tak bojuje s inflačními tlaky.

Kde koupit zlato? Do zlata lze investovat buď fyzicky, tedy nakoupit zlaté cihly, slitky, mince nebo jiné předměty. Mnohem snazší je však dnes investovat do zlata virtuální cestou na finančních trzích. Zlato lze koupit na burze, případně se také nabízí možnost investovat do ETF (obchodovatelných fondů), které přesně kopírují cenu zlata.

TIP: Více o všech typech investicích, třeba i do kryptoměn, si lze přečíst na investičním portálu Vpenize.cz.

Podílové fondy

Podílové fondy spravují investiční společnosti, které jejich prostřednictvím nakupují aktiva, jako jsou například akcie. Investicí do podílových fondů si člověk jednoduše kupuje podíl ve fondu. Své finanční prostředky svěřují investiční společnosti, která je reinvestuje.

Investice do podílového fondu zpravidla přinese zhodnocení až po několika letech. Výnos bývá vyšší než u termínovaných vkladů či spořicích účtu Pro představu v roce 2020 průměrný Čech v podílových fondech dosáhl ročního zhodnocení 5,9 %.

Výhodou je, že do investice do podílových fondů nabízí i některé banky, například ČSOB, MONETA nebo Česká spořitelna. Administrace je zde poměrně snadná a riziko ztráty malé.