CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

Kreditní a platební karta. Pojmy, které všichni zajisté znáte, ovšem víte, jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly, které jsou poměrně zásadní?

Začneme však tím, co tyto dva typy karet spojuje. Obě karty slouží k placení v obchodech nebo k vybírání peněz z bankomatu a stejně tak mohou mít kreditní i platební karta funkci bezkontaktního placení, což znamená, že mají zabudovaný čip a vy tak nemusíte při placení do určité částky zadávat PIN kód. Dále mají obě karty stejné rozměry a vzhledově jsou tedy naprosto k nerozeznání. Stejně tak si oba tyto typy můžete obstarat v jakékoliv spořitelně či bance.

Hlavní rozdíly mezi kreditní a platební kartou

Nyní již ale k těm rozdílům a začneme platební kartou. Pokud si v nějaké bance nebo spořitelně zřídíte účet, máte vždy možnost si k němu vzít platební kartu, pomocí níž nejenže můžete operovat s penězi, které máte na účtu, ale také je možnost navolit si kontokorent, díky kterému budete moci jít do mínusu a platit kartou i v případě, že vám bude na bankovním účtu hotovost chybět.

Na první pohled jsou k nerozeznání, ale svým použitím se liší zásadně.

Co se týká kreditní karty, tak u ní je jeden zásadní rozdíl oproti kartě platební a to ten, že na ní neoperujte s vlastními penězi. Jedná se pouze o druh půjčky, kdy si pomocí této karty vybíráte onu půjčenou částku. Při každém jejím použití, ať již výběru či placení, vám u společnosti, kde jste si půjčili, vzniká kredit (neboli dluh), který musíte i s úroky splatit. Nejedná se o klasický typ půjčky, neboť v tomto případě bude jejímu poskytovateli do určité míry jedno, kdy dlužné peníze splatíte. Pro vás je však nejvýhodnější, abyste tak učinili v co možná nejkratším čase, neboť čím déle je dluh nezaplacen, tím více narůstají úroky a tedy i dlužná částka, kterou samozřejmě budete muset bance či spořitelně zaplatit.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)