CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

V uplynulém týdnu vydal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) průlomové rozhodnutí, ve kterém uvádí, že registry dlužníků v České republice mohou obsahovat údaje dlužníků pouze s jejich souhlasem. Bez vašeho souhlasu se tak vaše údaje nesmí v žádném registru dlužníků objevit. Pokud takový souhlas některému z registrů působícímu na našem území poskytnete, můžete jej samozřejmě také kdykoliv odvolat a požádat o vymazání vašich údajů.

ÚOOÚ rozhodl v případě registru dlužníků SOLUS

Úřad pro ochranu osobních údajů posuzoval aktuální situaci kolem zájmového sdružení právnických osob SOLUS, které provozuje a spravuje jeden z největších registrů. ÚOOÚ došel k závěru, že údaje dlužníků nejsou zpracovávány podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Rozpor se zákonem vzniká právě s chybějícím písemným souhlasem o zpracování dat. Sdružení SOLUS s rozhodnutím úřadu samozřejmě nesouhlasí a chce proti němu podat správní žalobu. Na konečně rozhodnutí soudu tak můžeme čekat i dlouhé měsíce.

Sdružení SOLUS je povinno osobní údaje z dlužnického registru odstranit, neboť pro jejich zpracování nemá zákonný podklad.

Jak požádat o vymazání údajů z registru dlužníků

Sdružení SOLUS ale i dalším registrům však již nyní vznikají velké komplikace. Prakticky jakýkoliv dlužník má nyní možnost požádat o vymazání svých údajů z registru dlužníků. Stačí formou e-mailové komunikace kontaktovat konkrétní registr a požádat je o odstranění vašich údajů. Pokud si nejste jisti, zda jste sdružení poskytli souhlas ke zpracování osobních údajů, přiložte také pro jistotu odvolání tohoto souhlasu.

Registr dlužníků je potřeba

Odborná veřejnost se vesměs shoduje, že v určité podobě je registr dlužníků užitečný a v některých případech i nutný. Zmíněné rozhodnutí ÚOOÚ registrům dlužníků prakticky znemožňuje jejich hlavní činnost – centrální evidenci. S absencí registrů vzniká problém nejen bankám, ale také klientům bank. Pokud banky nebudou mít možnost před poskytnutím úvěru ověřit solventnost klienta, povede tato skutečnost ke zdražování úvěrů. Banka totiž bude primárně na každého klienta pohlížet jako na rizikového.

Narazit můžeme také u Evropské unie, neboť evropská směrnice o spotřebitelských úvěrech po ČR požaduje, aby zajistila, že věřitelé budou prověřovat dlužníky v podobných registrech. Pokud by se však dlužník mohl kdykoli nechat z registru vymazat, popíralo by to zmíněný požadavek evropské směrnice.

Potřebu registrů dlužníků potvrdila také Česká národní banka. Otvírá se tak cesta k diskusi, proč databázi dlužníků nespravuje a neprovozuje přímo ČNB.

Aktualizováno 26.11.2013
Podrobnější informace jak požádat o vymazání z registru dlužníků naleznete v článku: Žádost o vymazání z registru dlužníků.

123 komentářů: “Nyní máte možnost požádat o vymazání z registru dlužníků”


 1. Petr:

  Dobrý den,

  v červenci 2017 jsem řádně splatil všechny závazky bance ČSOB, která mě zhruba před 5 lety zařadila do databáze Solus s negativním záznamem. Ukončil jsem veškeré smluvní vztahy s bankou a zároveň odeslal odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Z banky mi přišel dopis, že mé rozhodnutí akceptují, jen mé osobní udaje budou nadále uschovávat a zpracovávat pouze v rámci svých zákonných povinností podle zákona č. 21/1992 SB¨b. o bankách a zákona č. 253/2008 Sb. o některých opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a způsobem tomu odpovídajícím. Rád bych se tedy zeptal, zda mám nějakou naději na předčasný výmaz z registru Solus, rád bych totiž žádal o hypotéku. Nebo zda se s tímto nedá nic dělat a musím vyčkat stanovenou dobu 3 roky na vymazání. Předem děkuji za odpověď.

  Edit admin:
  Po novele zákona již předčasné vymazání není možné. Důvody a další podrobnosti najdete ve předchozích komentářích.

 2. Juraj:

  Dobrý den chci se zeptat chceme jen 500 000 kč půjčku ale zaplatil jsem jednu splátku pozdě na auto esox a mám jen to mám šanci na půjčku další měsíc dekuji

 3. Ondra:

  Dobry den, dluh doplacen 11.2.2015.. z vypisu o 4 roky pozdeji jsem se docetl ze tam stale jsem..nemohu pochopit a hlavne to nemohu nikde najit jak funguje aktualizace dat v BRKI.V seznamu bank je klidne datum 31.12.2018 .. u registru 29.1.2019.. nevim tedy jestli mam brat vazne tu aktualizaci registru a nebo cekat az se u bank ukaze 31.3.2019 a pak doufat ze uz nebudu mit zaznam v registru.Vsude se udava 4 roky ale ono to bude treba 4 roky a 3 mesice.. jak jsem tak pochopil.Mate s tim nejake zkusenosti? Mozna to jenom spatne chapu. Dekuji za info.Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)