CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

Dnes si představíme jeden preventivní prostředek, který nás může naučit zacházet rozumně s penězi. Dle mého názoru se v dnešní době mnoho lidí zadlužuje zcela zbytečně. U malých a krátkodobých (většinou nebankovních) půjček jde totiž v drtivé většině o stejný důvod. Žadateli o půjčku chybí vždy jen pár tisíc a většinou jde o krátké období před výplatou. Zmíněné situaci se lze přitom velice snadno vyhnout.

Vyhnout se drobné a krátkodobé půjčce není žádná velká věda. Stačí si jen vypěstovat určitou disciplínu a vést si důkladně a především pravidelně osobní finanční deník.

Osobní finanční deník vám vnese do rodinných financí řád.

Pojem finanční deník zní možná trochu odborně, ale skutečně v tom nic složitého nehledejte. V podstatě se může jednat i o jednoduchou tabulku. Pro svůj účel bohatě postačí, když si vytvoříte například v Excelu tabulku, kde budete mít sloupec příjem a výdej. Každou přijatou nebo vydanou položku stačí následně stručně zaúčtovat. Pro lepší přehlednost si v Excelu vytvořte pro každý měsíc vlastní list. Příklad zápisu může vypadat třeba takto:

Datum Výdej Popis Příjem Popis
8.3.2013 – 5 814 nájem
11.3.2013 – 589 potraviny
14.3.2013 – 435 telefon 16 985 výplata
16.3.2013 – 290 kino
Součet – 7 128 16 985
Rozdíl 9 857 Kč

Nezapomínejte si v tabulce vést také průběžný stav, tj. součet příjmů a výdajů včetně rozdílu. To je na finančním deníku jedna z nejdůležitějších věcí, která vám podvědomě brání ve zbytečném utrácení. Zapisujte si skutečně všechny položky, pokud si nevzpomenete na konkrétní částku, uveďte ji alespoň orientačně.

Veďte si finanční deník minimálně 3 měsíce a uvidíte, jaké výdaje lze omezit.

Pokud si nechcete vytvářet vlastní tabulku, můžete vyzkoušet některý z programů pro správu osobních financí. Řada z nich je dokonce zdarma, stručné seznámení s některými z nich přinesl například deník E15.cz.

Ať už si povedete vlastní tabulku v Excelu nebo zvolíte specializovaný program, nejdůležitější část stále zůstává na vás. Z počátku vás pravidelné zapisování výdajů bude zřejmě otravovat, ale vydržte to alespoň 3 měsíce. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Zjistíte například, kolik potřebujete každý měsíc ušetřit nebo naopak kolik si můžete dovolit spořit. Navíc pokud si své zápisy prohlédnete zpětně, snadno odhalíte položky, které lze vyřadit a tím pádem ušetřit.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)