CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

Dnes se zamyslíme nad dalším aktuálním průzkumem, jehož výsledky jsou až alarmující. Před časem jsme vás informovali, že zadluženost českých domácností klesá – to je příjemné zjištění. Opačný trend lze však pozorovat u mladých lidí do 24 let.

Zadluženost mladých Čechů roste již několik let za sebou. Proč tomu tak je? Na co si nejčastěji půjčují? Na tyto i další otázky budeme hledat odpověď v následujících odstavcích.

Nedostateční finanční gramotnost

Hlavním problémem stálého zadlužování mladých lidí je nedostatečná finanční gramotnost. Otázka správného zacházení s osobními financemi byla dlouhá léta na českých školách zanedbávána. Situace se začíná zlepšovat až nyní, ale jen velmi pomalu. Školní předměty vyučující finanční gramotnost zařazuje do svých osnov jen nepatrné procento základních škol.

Mladí lidé ve většině případů nemají s půjčkami dostatek zkušeností a mnohdy jednají nerozvážně.

Problém můžeme hledat také ve výchově. Pokud se dítě nenaučí zacházet se svými penězi ve škole, má další možnost se to naučit od svých rodičů. Pokud ani zde nepanuje dostatečný rozhled ve finanční oblasti, dostávají rodiče své děti do rizikové pozice.

Zadlužit se je pro dnešní mládež naprosto normální.

Pro dnešní mládež je půjčka nebezpečně dostupná a zadlužit se považují za naprosto normální záležitost. Výrazným problémem je, že se dnes může zadlužit i osoba mladší 18 let. Není žádnou výjimkou, že patnáctiletí studenti dluží desetitisíce. Když jim nepůjčí banka, půjčí jim některá z nebankovních společností. Průměrná dlužná částka u mladých lidí činí 80 tisíc korun.

Vede spotřební zboží

Zatím co se dnešní třicátníci se zadlužují především kvůli bydlení, u mladých do 24 let vede jednoznačně spotřební zboží. Půjčují si na mobilní telefony, počítače, oblečení nebo třeba auta. Pro tuto věkovou skupinu určené studentské půjčky jsou zastoupeny jen minimálně.

Nebezpečné kreditky

Mezi nejoblíbenější prostředek k získání půjčky patří u dnešní mládeže kreditní karty. Získat kreditní kartu je totiž mnohem snazší než dostat půjčku. Majitel takovéto karty se pak snadno nechává unášet nákupy a rychle nabývá dojmu, že je jeho karta bezedná. Jakým způsobem bude následně půjčku splácet, příliš neřeší. V některých případech pomohou rodiče, jindy splácí půjčku další půjčkou, zpravidla dražší.

A právě počet nesplacených půjček také v posledních letech roste. Tyto údaje sice poskytují pouze banky, ale u nebankovních institucí lze očekávat situaci ještě horší. O tomto tématu podrobněji ale někdy příště.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)