CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

Jistě jste v posledních dnech zaznamenali v médiích reklamu na novou službu Zonky.cz. Reklama představující alternativu ke klasické půjčce lze zahlédnout na billboardech, v televizi, tisku i zaslechnout v rádiu. Co je vlastně Zonky.cz zač a jakého principu využívá? To si dnes vše postupně představíme.

Věděli jste, že půjčování peněz v České republice je páté nejdražší v Evropě? Možná právě také tento fakt vedl ke vzniku Zonky.cz. V Praze nyní vzniká a rozvíjí se projekt, který má za cíl zlevnit lidem půjčky. Inspiroval se v Americe a první výsledky naznačují, že se projekt ubírá správným směrem.

Zonky.cz se zabývá půjčováním peněz, ale trochu jinak než to známe nyní – peníze vám tady nepůjčí banka ani drahá nebankovní společnost, ale jiní obyčejní lidé. Normální lidé jako vy. Jen s tím rozdílem, že si zrovna nepotřebují půjčit, ale mají aktuálně nějaké peníze nazbyt, které mohou půjčovat dál. A vzhledem k tomu, že k takovému půjčování nepotřebujete drahé kamenné pobočky ani spousty zaměstnanců, dají se peníze tímto způsobem půjčit daleko levněji. Na Zonky.cz se půjčují peníze již za úrok kolem 4 procent, přitom v bankách je dnes průměrný úrok více jak 12%.

Jak fungují P2P půjčky

Odborně se tomuto způsobu půjčování peněz říká P2P půjčky neboli peer-to-peer půjčování (přítel příteli). Na jedné straně jsou lidé, kteří peníze potřebují a chtějí si půjčit. Na straně druhé jsou lidé, kterým po výplatě zbývají peníze navíc. Jde o normální lidi různých profesí, kteří takto hledají způsob, jak své volné finanční prostředky zhodnotit. Stávají se z nich tedy prakticky drobní investoři.

Ekonomové předpovídají, že z důvodu dostupnosti, jednoduchosti a efektivnosti P2P půjček, budou v budoucnu tyto půjčky vážnou konkurencí pro bankovní úvěry.

Jak Zonky.cz funguje

Oba klienty virtuálně Zonky propojuje, používá k tomu především internetové technologie. Zonky se také stará o to, aby vše proběhlo anonymně a právně v pořádku.

Zonky.cz u nás funguje už více jak sedm měsíců. Za tu dobu zprostředkovala služba půjčky v hodnotě přesahující 25 milionů korun. Zhruba polovina klientů si prostřednictvím Zonky zlevňuje své současné půjčky, které si původně vzali u bank nebo nebankovních institucí. Ušetřit se dá až polovina nákladů na plynoucích z úroků.

P2P půjčky fungují tedy zcela anonymně – lidé, kteří vám půjčují, neznají vaše jméno ani žádné další osobní informace. Vy zase neznáte, kdo vám půjčil. Na půjčku jednoho klienta se většinou skládá i více investorů, klidně to mohou být desítky i sovky, záleží na velikosti půjčky (průměrná půjčka je zde nyní lehce na 100 tisíc korun). A pokud máte problém se splácením, řešíte to s týmem Zonky.cz, stejně jako byste to řešili s bankou.

Nevýhody P2P půjček

Pro žadatele o půjčku (tj. spotřebitele) neexistují prakticky žádné nevýhody. Ty jsou zejména na straně investorů. Jako první se nabízí riziko, že klient, kterému investor půjčí peníze, přestane svůj závazek řádně splácet. Dlužné pohledávky je pak nucen většinou vymáhat soudní cestou.

Dalším rizikem je, ale opět spíše pro investora, že veškeré P2P platformy nejsou bankami ani záložnami a tudíž nepodléhají zákonu o bankách a dalším právním předpisům. Rovněž nejsou tyto platformy povinny se účastnit systému pojištění pohledávek z vkladů u Fondu pojištění vkladů.

Zkušenosti a obsáhlá recenze

V systému Zonky.cz je aktuálně registrováno na tisíce uživatelů, jak žadatelů o půjčku, tak také investorů. Řada z nich také své zkušenosti publikuje na internetu, většinou na svém osobním blogu. Jednu z těch podrobněji sepsaných zkušeností si můžete přečíst na webu 404m.com (recenze je psaná česky).

Jeden komentář: “Co je Zonky.cz? Další cesta k půjčce! A zkušenosti?”


  1. Lenka:

    Se zonky zkusenosti nemam, ale resila jsem to p2p u ferratumu a s tim mam moc dobre zkusenosti.Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)