CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

Po novele zákona o spotřebitelském úvěru smí nyní poskytovat půjčky pouze zlomek nebankovních společností. Z trhu tak ze dne na den zmizela většina firem, které lidem peníze půjčovali. Z neuvěřitelných 60 tisíc jich teď na trhu legálně působí pouze 108, které si zažádali o licenci od ČNB. Nabídka spotřebitelských úvěrů je tak výrazně menší.

Klienti ale nyní jen s obtížemi poznají, kdo půjčuje peníze nelegálně. Seznam společností, které mají platnou licenci od ČNB, je totiž veřejný jen z části. Společnosti musí dle zmíněné novely zákona prověřovat své klienty, aby nepůjčovaly peníze těm, kteří mají problémy se splácením. Právě i to, jestli společnost žadatele dobře prověřuje, může lidem naznačit, jestli je poctivá. Rizikovým klientům však v průběhu února poskytla úvěr celá třetina kontrolovaných společností.

Očekáváme, že spotřebitelé, kteří neuspějí u licencovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, to nadále budou zkoušet u těch nelicencovaných.

Prostřednictvím spotřebitelských úvěrů mají Češi podle ČNB od bank půjčeno více než 220 miliard korun. Za loňský rok si u nebankovních společností si lidé na zboží a služby půjčili sedmkrát méně, a to asi 31 miliard.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)