CoolPůjčka.cz

CoolPůjčka.cz

průvodce bezpečnou půjčkou a světem financí

Dnes si rozebereme další aktuální průzkum, jehož výsledky lze také označit jako částečně pozitivní. Podle České národní banky (ČNB) kleslo zadlužení českých domácností ke konci ledna tohoto roku o 2,6 miliardy korun na 1,16 bilionu Kč.

Částka představující celkové zadlužení tuzemských domácností je ale stále ohromná, vyjádřeno se všemi nulami jde o číslovku 1.160.000.000.000. V přepočtu na jednoho obyvatele České republiky včetně dětí tak dluží v průměru každý z nás 116 tisíc korun.

Dle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka má snižující se zadlužování domácností přímou vazbu na aktuálně rekordní míru nezaměstnanosti:

Při zvýšení nezaměstnanosti na rekordní hodnoty je pochopitelné, že se raději nezadlužují a šetří nejen ti, kteří přišli o práci, ale i ti, kteří jí mají, ale obávají se, co bude v dalších měsících.

Zadlužení tuzemských domácností je ale stále jedno z nejnižších v Evropské unii. Podle Marka dosahuje zhruba 58 procent disponibilních příjmů domácností a stále tak nepředstavuje výrazné riziko pro domácí ekonomiku. A dodává:

V eurozóně dosahuje zadlužení domácností v průměru 100 procent disponibilních příjmů.

Zpomalení zadlužování českých domácností je dán především klesajícím zájmem o spotřebitelské půjčky. Naopak půjčky na bydlení vykazují stabilní nárůst téměř 6%. České domácnosti se tedy nadále zadlužují, ale pomaleji a především proto, aby si zajistily bydlení.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)